  • AD5231BRU50
AD5231BRU50
advertisement
Manufacturer No:
AD5231BRU50
HK JDW NO:
699-AD5231BRU50
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5231BRU50
Description:
16 Terminations 3V 16 Pin Digital Potentiometers SPI
Step5Bar-code shipping tag
AD5231BRU50
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Bandwidth
    0.085 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    600ppm/°C
  • Resistance Law
    LOGARITHMIC
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm