  • AD5231BRU100
AD5231BRU100
advertisement
Manufacturer No:
AD5231BRU100
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5231BRU100
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5231BRU100
Description:
Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5231BRU100 Overview
There are 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.A 1024 tap protects this pentometer from overcurrents.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts are available.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 100kOhm.Using this digital variable resistor, you will find Cascade Pin.
AD5231BRU100 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5231BRU100 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5231BRU100 Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Programmable computer
  • Power supply
  • Adjusting the LCD Display
  • Low power system
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • LEDs
  • Automatic gain control
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
AD5231BRU100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    -40% +20%
  • Feature
    Cascade Pin
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    1024
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    600ppm/°C