  • X9260TS24Z-2.7
X9260TS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9260TS24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9260TS24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9260TS24Z-2.7 Overview
The package contains SOIC files.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions are 256.There are 24 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices show 24 pins.Limiting the flow with 100kOhm is possible.The mount is Surface Mount.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThere is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 400μA range.
X9260TS24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9260TS24Z-2.7 Applications
  • Joysticks
  • Used as variable resistor
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Testing equipment
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Household appliances
  • PC
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9260TS24Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm