  • MCP4011-502E/MS
MCP4011-502E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4011-502E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4011-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4011-502E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4011 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4011-502E/MS Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.The storage of this pentometer begins at Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.64 positions make up the pentometer.It is designed 8 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.The MCP4011 family includes pentometer.Mounted by Surface Mount.potentiameter with 8 pins.At 3/5V, it can deliver voltage.
MCP4011-502E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
MCP4011-502E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4011-502E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Power meter
  • Bias adjustment circuits
  • LEDs
  • Communication device
  • Matching Linear Impedance
  • Medical equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Wheatstone bridges
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4011-502E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4011
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm