  • X9268TS24-2.7T1
X9268TS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9268TS24-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9268TS24-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9268TS24-2.7T1 Overview
Package SOIC contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.The digi devices displays 24 pins.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.
X9268TS24-2.7T1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9268TS24-2.7T1 Applications
  • Voltage control
  • Adjusting the LCD Display
  • Matching Linear Impedance
  • Automated caliberation
  • Industrial control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • DAC
  • Voltage resistance conversion
  • Calibration instrumentation
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9268TS24-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm