  • AD5206BRU50
AD5206BRU50
advertisement
Manufacturer No:
AD5206BRU50
HK JDW NO:
699-AD5206BRU50
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5206BRU50
Description:
24 Terminations 2.5V 24 Pin Digital Potentiometers 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
AD5206BRU50
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    6
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.137 kHz
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    700ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -2.3V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm