  • AD5170BRMZ50-RL7
AD5170BRMZ50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5170BRMZ50-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5170BRMZ50-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5170BRMZ50-RL7
Description:
AD5170 Digital Potentiometers I2C 256 Positions Min 2.7V V Max 5.5V V
Quantity:
In Stock : 4815
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AD5170BRMZ50-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    AD5170
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    OTP
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C