  • A3P600L-1FGG144
A3P600L-1FGG144
advertisement
Manufacturer No:
A3P600L-1FGG144
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P600L-1FGG144
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P600L-1FGG144
Description:
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 144-LBGA 5mA mA
Purchasing and Inquiry
A3P600L-1FGG144 Overview
A 144-LBGA package contains it, and it is available for download. 97 I/Os are available for transferring data more efficiently. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. With a supply voltage of 1.14V~1.575V, this device operates with ease. An FPGA belonging to the ProASIC3L series is referred to as an FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 110592. For related parts, use its base part number A3P600L. This FPGA module has a RAM si13.5kBe of 13.5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device has 144 pins which are included in the design. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The maximal operating temperature of this module reaches 70°C. Operating temperatures should exceed 0°C. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 600000 gates. During the process of storing and transferring data, 13824 registers are used. A maximum supply voltage of 1.26V can be applied to this product. With a minimum supply voltage of 1.14V, it is able to function. As fast as 892.86MHz can be reached with this FPGA. Fpga semiconductor operates on 5mA of supply current. Device package 144-FPBGA (13x13) is provided by its supplier.
A3P600L-1FGG144 Features
97 I/Os
Up to 110592 RAM bits
144 LABs/CLBs
70°C gates
13824 registers
A3P600L-1FGG144 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P600L-1FGG144 FPGAs applications.
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Security systems
  • Integrating multiple SPLDs
  • Secure Communication
  • Cryptography
  • Wireless Communications
  • Software-defined radio
  • Filtering and communication encoding
  • Scientific Instruments
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
A3P600L-1FGG144
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Supplier Device Package
    144-FPBGA (13x13)
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.575V
  • Base Part Number
    A3P600L
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Max Supply Voltage
    1.26V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Number of I/O
    97
  • RAM Size
    13.5kB
  • Total RAM Bits
    110592
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    892.86MHz
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Height
    1.05mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm