  • A3P600-PQG208I
A3P600-PQG208I
advertisement
Manufacturer No:
A3P600-PQG208I
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A3P600-PQG208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A3P600-PQG208I
Description:
1.5V V 13.5kB B FPGAs ProASIC3 Series 231MHz MHz 208-BFQFP 45mA mA 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
A3P600-PQG208I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 208-BFQFP package and X package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 154 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 6500 logic elements/cells. Power is provided by a 1.5V-volt supply. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3 series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, there are a total of 208 terminations on fpga chips. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 110592. In order to find related parts, use the part number A3P600 as a base. The RAM si13.5kBe of this FPGA module reaches 13.5kB to ensure normal operation of the program. It has a total of 208 pins that are designed for it. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. Among its basic building blocks, there are 600000 gates that are included in it. In this FPGA module, there is a memory of 13.5kB available for storing applications and data. During the process of storing and transferring data, 13824 registers are used. Powered by a 231MHz-frequency motor, it delivers high efficiency. In order to operate this device, a supply current of 45mA is used.
A3P600-PQG208I Features
154 I/Os
Up to 110592 RAM bits
208 LABs/CLBs
13824 registers
Operating from a frequency of 231MHz
A3P600-PQG208I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P600-PQG208I FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Electronic Warfare
  • Image processing
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • OpenCL
  • Server Applications
  • Broadcast
  • Ecosystem
  • Data center hardware accelerators
  • Medical imaging
Step5Bar-code shipping tag
A3P600-PQG208I
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    231MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A3P600
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Memory Size
    13.5kB
  • Operating Supply Current
    45mA
  • Number of I/O
    154
  • RAM Size
    13.5kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    6500
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm