A3P1000-1FG144M
A3P1000-1FG144M
523-A3P1000-1FG144M
144-LBGA
1.5V V FPGAs ProASIC3 Series 144-LBGA 8mA mA 144
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
A3P1000-1FG144M Overview
There are two packages that contain fpga chips: 144-LBGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 97 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. As part of the ProASIC3 series of FPGAs, it is a type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -55°C~125°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 97 different outputs included. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 144 terminations. There are 147456 RAM bits that are available with this device. For related parts, use its base part number A3P1000. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. In this case, 144 pins are used in the design. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1000000 gates. The data is stored and transferred using 24576 registers that are used for this purpose. As fast as 350MHz can be reached with this FPGA. For its operation, 8mA is used as the supply current.