  • A2F500M3G-PQ208
A2F500M3G-PQ208
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-PQ208
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-PQ208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A2F500M3G-PQ208
Description:
208 Terminations0°C~85°C TJ 208 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 22, FPGA - 66 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor ARM? Cortex?-M3 is embedded in this SoC.There is a 208-BFQFP package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.It is part of the SmartFusion? series of system on a chips.Temperatures should be 0°C~85°C TJ on average for this SoC meaning.This SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops, an important feature to keep in mind.Tray package houses this SoC system on a chip.MCU - 22, FPGA - 66 I/Os are available in this SoC part.It is recommended to use a 1.5V power supply.There are voltages higher than 1.575V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.425V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.There are 208 terminations in total and that really benefits system on a chip.This flash has a size of 512KB.Searching A2F500M3G will bring up system on chips with similar specs and purposes.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 80MHz.There are a number of features to this SoC meaning which are based on the core architecture of ARM.208 pins are present on this computer SoC.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-PQ208 System On Chip (SoC) applications.
  • External USB hard disk/SSD
  • Industrial robot
  • Industrial Pressure
  • Networked sensors
  • Central inverter
  • Embedded systems
  • AC drive control module
  • RISC-V
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • ARM Cortex M4 microcontroller
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-PQ208
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Interface
    Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    MCU - 22, FPGA - 66
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Organization
    11520 CLBS, 500000 GATES
    ARM
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    24
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops
  • Number of Equivalent Gates
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm