  • A2F200M3F-PQ208
A2F200M3F-PQ208
advertisement
Manufacturer No:
A2F200M3F-PQ208
HK JDW NO:
523-A2F200M3F-PQ208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A2F200M3F-PQ208
Description:
0°C~85°C TJ 208 Pin A2F200 System On ChipSmartFusion? Series MCU - 22, FPGA - 66 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 208-BFQFP package as per the manufacturer's specifications.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the SmartFusion? series.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.In addition, this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.MCU - 22, FPGA - 66 I/Os are available in this SoC part.A 256KB flash can be seen on it.By searching A2F200, you can find system on chips with similar specs and purposes.80MHz is the wireless SoC's frequency.In order to operate the SoC meaning, it must be based on the core architecture of ARM.This is the version with 208 pins.In order for the SoC computing to start up, 0°C is sufficient.This SoC system on chip operates at a maximum design temperature of 85°C.Voltage of maximum supply is 1.575V.A minimum of 1.425V power is supplied to it.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F200M3F-PQ208 System On Chip (SoC) applications.
  • Medical
  • Industrial sectors
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Mouse
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Published Paper
  • Industrial AC-DC
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Fitness
  • Robotics
Step5Bar-code shipping tag
A2F200M3F-PQ208
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Supplier Device Package
    208-PQFP (28x28)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Number of I/O
    MCU - 22, FPGA - 66
  • Speed
    80MHz
  • Max Frequency
    100MHz