  • 893D107X9016E2TE3
893D107X9016E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
893D107X9016E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-893D107X9016E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
893D107X9016E2TE3
Description:
100μF ±10% 600mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 16μA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
893D107X9016E2TE3
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TANTAMOUNT®, 893D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    16μA
  • Ripple Current
    520mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm