  • 827KXM025M
827KXM025M
advertisement
Manufacturer No:
827KXM025M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-827KXM025M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
827KXM025M
Description:
ILLINOIS CAPACITOR 827KXM025M ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 820UF, 25V, 20%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
827KXM025M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KXM
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    5.5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    283mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.205mA
  • Ripple Current
    2.15A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    66mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.29A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.15A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    26.5mm