  • 72V36110L7-5PFGI
72V36110L7-5PFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V36110L7-5PFGI
HK JDW NO:
668-72V36110L7-5PFGI
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V36110L7-5PFGI
Description:
72V36110 FIFO memory IC72V Series 4.7M 131K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V36110L7-5PFGI Overview
You can find FIFO memory chip in package 128-LQFP .In the shape of a Tray , it's packaged.A FIFO chip's memory is 4.7M 131K x 36 , which may be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series is represented by this memory logic.40mA is memory IC's maximum operating supply current.The 72V36110 family contains this item.
72V36110L7-5PFGI Features
4.7M 131K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36110
72V36110L7-5PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36110L7-5PFGI FIFOs Memory applications.
  • Microprogramming
  • IP Camera Buffer
  • Desktop Computers
  • Code converters
  • Wireless
  • Notebook
  • MP3 Interface for Automobile
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Firmware loaders
  • GPS Offender Tracking
Step5Bar-code shipping tag
72V36110L7-5PFGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36110
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.7M 131K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz