  • 72V211L10PFG
72V211L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V211L10PFG
HK JDW NO:
668-72V211L10PFG
Package:
32-LQFP
Datasheet:
72V211L10PFG
Description:
72V211 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V211L10PFG Overview
FIFO memory chip is included in the 32-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tray .Apps and data can be stored in the 4.5K 512 x 9 memory of the FIFO chip.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.A component in the 72V series, this is an memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 20mA .In terms of its family, it is part of the 72V211 family.
72V211L10PFG Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V211
72V211L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V211L10PFG FIFOs Memory applications.
  • Optical memories
  • Consumer Systems
  • Buses
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Address mapping
  • MP3 Interface for Automobile
  • Product traceability
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Character generators
Step5Bar-code shipping tag
72V211L10PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Supplier Device Package
    32-TQFP (7x7)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V211
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz