  • 72V04L15JG
72V04L15JG
advertisement
Manufacturer No:
72V04L15JG
HK JDW NO:
668-72V04L15JG
Datasheet:
72V04L15JG
Description:
72V04 FIFO memory IC72V Series 36K 4K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V04L15JG Overview
FIFO memory chip can be found in the 32-LCC (J-Lead) package.The package comes in a case of Tube .The FIFO chips have a memory of 36K 4K x 9 that can be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Operating voltage is 3V~3.6V .It belongs to the 72V series of memory logics.A maximum operating supply current of 60mA is provided by this FIFO products.A member of the 72V04 family, it has the following characteristics.
72V04L15JG Features
36K 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V04
72V04L15JG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V04L15JG FIFOs Memory applications.
  • Look-up Tables
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Product traceability
  • Computer networks
  • Magnetic memories
  • Portable Information Devices
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Emulators
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Microprogramming
Step5Bar-code shipping tag
72V04L15JG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V04
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    36K 4K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz