  • 72V3650L7-5PFI8
72V3650L7-5PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3650L7-5PFI8
HK JDW NO:
668-72V3650L7-5PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3650L7-5PFI8
Description:
FIFO memory IC72V Series 72K 2K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3650L7-5PFI8 Overview
The 128-LQFP package contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.Apps and data can be stored in the 72K 2K x 36 memory of the FIFO chip.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series is represented by this memory logic.In this case, the FIFO's maximum supply current is 40mA .FIFO's FIFO's maximum
72V3650L7-5PFI8 Features
72K 2K x 36 memory size
72V series
72V3650L7-5PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3650L7-5PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Data-acquisition systems
  • Measurement Equipment
  • High-speed disk
  • Transistors
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • One assembly
  • Buses
  • Computer networks
  • Extended product-change notification
  • Magnetic memories
Step5Bar-code shipping tag
72V3650L7-5PFI8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 2K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz