  • 71M6533H-IGTR/F
71M6533H-IGTR/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6533H-IGTR/F
HK JDW NO:
503-71M6533H-IGTR/F
Datasheet:
71M6533H-IGTR/F
Purchasing and Inquiry
71M6533H-IGTR/F Overview
Packing in Tape & Reel (TR). An example of a 100-LQFP package is shown below. An example of its use as a 3 Phase meter would be the following. There is an option for Surface Mount. It is possible to achieve higher operational temperatures at -40°C~85°C. 3V~3.6V power supply is used to operate it. Check out 71M6533 for more similar parts. A voltage of 0.8V is present on the low-level I/O ports of this PMIC. There is a voltage of 2V present for high-level I/Os on this device. There are 100 terminations included in this part. This PMIC ANALOG CIRCUITIC is powerful. It is normal for the part to require 3.3V volts. The user should be aware that in order for this device to operate, it requires a voltage of 3V or higher in order to function. In order to prevent damage to the device, it is important to keep the maximum voltage below 3.6V. The 100 pins are connected by 100 pins. It should be noted that this is a Other Analog ICs for specialized needs. The device is a 10mA. There is a general requirement for the device to be powered by 3.3V power supplies. It's allowed to operate at a voltage no higher than 9.6mA. As part of the Single Converter Technology? series, it is included.
71M6533H-IGTR/F Features
3 Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
71M6533H-IGTR/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6533H-IGTR/F Energy Metering ICs applications.
  • Central office equipment
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • PCs/servers
  • Power monitoring/power budgeting
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Subsystem Power Measurement
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Power monitoring instruments
  • Industrial Equipment
Step5Bar-code shipping tag
71M6533H-IGTR/F
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    71M6533
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    10mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    9.6mA
  • Input Impedance
    40kOhm~90kOhm
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.8V
  • Voltage - I/O High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm