  • MCP3905A-E/SS
MCP3905A-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
MCP3905A-E/SS
HK JDW NO:
536-MCP3905A-E/SS
Package:
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3905A-E/SS
Purchasing and Inquiry
MCP3905A-E/SS Overview
I have packed this in Tube. 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. It is also capable of being used as a Single Phase meter. Surface Mount is available for purchase. Temperature at -40°C~125°C is extended during operation. There is a 4.5V~5.5V power supply used in this device. You can find more similar parts by searching MCP3905A. . Its low-level I/O ports are powered by a voltage of 0.85V. It presents a voltage of 2.4V for high-level I/Os. There are 24 terminations included in this part. The PMIC analog ANALOG CIRCUIT IC is a powerful device. For this part, the normal voltage needed is 5V. This device may not be able to operate without a voltage of 4.5V or higher. In order to keep the maximum voltage that goes to the device under 5.5V, the voltage should be kept as low as possible. Joined 24 pins are present. In this case, it is a 24 solution for logic gate applications. A Other Analog ICs for specialized needs is what this is. This is a 2.7mA device. There is usually a need for 5V power supplies to power the device. To function properly, the memory chip must operate at a voltage not greater than 3mA.
MCP3905A-E/SS Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
MCP3905A-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP3905A-E/SS Energy Metering ICs applications.
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Central office equipment
  • Industrial Equipment
  • Subsystem Power Measurement
  • PCs/servers
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Power monitoring instruments
  • Telecom Infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
MCP3905A-E/SS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Number of Terminations
    24
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP3905A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    2.7mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    3mA
  • Input Impedance
    390kOhm
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.85V
  • Voltage - I/O High
    2.4V
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    8.2mm
  • Width
    5.3mm