  • 71M6513-IGT/F
71M6513-IGT/F
advertisement
Manufacturer No:
71M6513-IGT/F
HK JDW NO:
503-71M6513-IGT/F
Datasheet:
71M6513-IGT/F
Purchasing and Inquiry
71M6513-IGT/F Overview
I have packed this in Tray. 100-LQFP package. An example of its use as a 3 Phase meter would be the following. Currently available in Surface Mount. -40°C~85°C achieves a higher operational temperature. A 3V~3.6V power supply is used to power the device. If you are looking for parts similar to this one, search 71M6513. 100 terminations are included in the part. ANALOG CIRCUIT IC with PMIC technology. The normal voltage needed for the part is 3.3V. The device requires a voltage of 3V or higher to operate. In order to keep the maximum voltage that goes to the device under 3.6V, the voltage should be kept as low as possible. The 100 pins are joined together. Logic gates can be applied to this 100 solution. As it's a Surface Mount device, it makes it easy to install and detach it. Specifically, this is a Other Analog ICs for specialized needs that needs to be taken care of. There is a maximum voltage that is allowed to be applied to the memory chip before it is allowed to operate. As part of the Single Converter Technology? series, it is included. The device can be supplied using 3.3V. In this device, frequencies up to 5MHz are possible. As part of this PMIC, the memory size 64kB is included. As part of its design, the PMIC utilizes FLASH memory.
71M6513-IGT/F Features
3 Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
Operating maximum frequency: 5MHz.
64kB adequate size for target applications.
FLASH memory.
71M6513-IGT/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 71M6513-IGT/F Energy Metering ICs applications.
  • Industrial Equipment
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Subsystem Power Measurement
  • Power monitoring/power budgeting
  • Power Monitoring for Home Automation
  • General Purpose Energy Measurement
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Server Backplane Systems
  • Industrial Lighting Power Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
71M6513-IGT/F
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V DIGITAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    71M6513
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, UART
  • Memory Size
    64kB
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    7kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Data Bus Width
    8b
  • Supply Current-Max (Isup)
    9.5mA
  • Max Frequency
    5MHz
  • Number of UART Channels
    2
  • Measurement Error
    0.5%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14.2mm
  • Width
    14.2mm