  • 5M240ZT144I5N
5M240ZT144I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M240ZT144I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M240ZT144I5N
Package:
TQFP
Datasheet:
5M240ZT144I5N
Description:
PMIC 144 Pin 1.4749GHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
5M240ZT144I5N Overview
192 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is embedded in the TQFP package.The device is programmed with 114 I/O ports.It is programmed that device terminations will be 144 .As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.This part is part of the family [0].It is equipped with 144 pin count.This device is also capable of displaying [0].In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountmounts this electronic component.The 144pins are designed into the board.It operates with the maximal supply voltage of 1.89V.In order for it to operate, a supply voltage of 1.71Vis required.A total of 114 Programmable I/Os are available.The frequency that can be achieved is 1.4749GHz.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.There should be a temperature below 100°Cat the time of operation.It consists of 8 logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 240logic elements/cells.It should be below 152MHzat the maximal frequency.Devices include a memory of 1kBavailable for the storage of programs and data.
5M240ZT144I5N Features
TQFP package
114 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
5M240ZT144I5N Applications
There are a lot of Altera 5M240ZT144I5N CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Address decoding
  • DDC INTERFACE
  • Bootloaders for FPGAs
  • Battery operated portable devices
  • Software-driven hardware configuration
  • I2C BUS INTERFACE
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • D/T registers and latches
  • Random logic replacement
Step5Bar-code shipping tag
5M240ZT144I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    27μA
  • Number of I/O
    114
  • Nominal Supply Current
    27μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    17.7 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    240
  • Number of Programmable I/O
    114
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm