  • 5M160ZM100I5N
5M160ZM100I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M160ZM100I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M160ZM100I5N
Package:
BGA
Datasheet:
5M160ZM100I5N
Description:
PMIC 100 Pin 1.4749GHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
5M160ZM100I5N Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).There is a BGA package containing it.The device is programmed with 79 I/Os.There is a 100terminations set on devices.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.It is a part of family [0].With 100pins programmed, the chip is ready to use.It is also characterized by YES.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.In this case, the maximum supply voltage is 1.89V.Initially, it requires a voltage of 1.71Vas the minimum supply voltage.The frequency that can be achieved is 1.4749GHz.The operating temperature should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 100°C.8logic blocks (LABs) make up this circuit.There are 160 logic elements/cells to form a fundamental building block. There should be a lower maximum frequency than 152MHz.Devices include a memory of 1kBavailable for the storage of programs and data.
5M160ZM100I5N Features
BGA package
79 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
5M160ZM100I5N Applications
There are a lot of Altera 5M160ZM100I5N CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • State machine design
  • Preset swapping
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Voltage level translation
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Timing control
  • High speed graphics processing
  • State machine control
  • Power Meter SMPS
Step5Bar-code shipping tag
5M160ZM100I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Number of I/O
    79
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    160
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm