  • 5CSXFC5D6F31C6N
5CSXFC5D6F31C6N
advertisement
Manufacturer No:
5CSXFC5D6F31C6N
HK JDW NO:
386-5CSXFC5D6F31C6N
Package:
896-BGA
Datasheet:
5CSXFC5D6F31C6N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5CSXFC5 System On ChipCyclone? V SX Series MCU - 181, FPGA - 288 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 896-BGA.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.In the Cyclone? V SX series, this system on chip SoC is included.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 85K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.This SoC part has a total of MCU - 181, FPGA - 288 I/Os.A 1.1V power supply is recommended.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.It can feed on a power supply of at least 1.07V.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.It is really beneficial to have system on a chip since there are 896 terminations in total.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.In order for this SoC chip to work properly, you can have 288 outputs.System on chip requires 1.11.2/3.32.5V power supplies.On the SoC chip, there are 288 inputs available for use.System on chips of logic are comprised of 85000 logic cells.Searching 5CSXFC5 will yield system on chips with similar specs and purposes.
There are a lot of Intel
5CSXFC5D6F31C6N System On Chip (SoC) applications.
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Published Paper
  • Healthcare
  • Microcontroller
  • Digital Media
  • POS Terminals
  • Smartphones
  • Deep learning hardware
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Industrial Pressure
Step5Bar-code shipping tag
5CSXFC5D6F31C6N
  • Package / Case
    896-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    896
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5CSXFC5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 288
  • Speed
    925MHz
  • Number of Inputs
    288
  • Primary Attributes
    FPGA - 85K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    85000
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm