  • 5ASXMB3E4F31I3N
5ASXMB3E4F31I3N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXMB3E4F31I3N
HK JDW NO:
386-5ASXMB3E4F31I3N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXMB3E4F31I3N
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 896-BBGA, FCBGA package.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is part of the Arria V SX series of system on a chips.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes MCU - 208, FPGA - 250 I/Os.A power supply with a 1.15V rating is recommended.In the SoCs wireless, voltages above 1.18V are considered unsafe.In order to run it, it must be fed by at least 1.12V of power.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 896 terminations, which is great for system on a chip.By searching 5ASXMB3, you will find system on chips with similar specs and purposes.In this SoC, the clock frequency is set to 670MHz.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz
There are a lot of Intel
5ASXMB3E4F31I3N System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Keyboard
  • String inverter
  • Automated sorting equipment
  • Digital Media
  • Medical
  • Mobile computing
  • AC-input BLDC motor drive
  • External USB hard disk/SSD
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
Step5Bar-code shipping tag
5ASXMB3E4F31I3N
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.15V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5ASXMB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.12V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 250
  • Speed
    800MHz
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 350K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm