  • 5CSEBA4U19C8SN
5CSEBA4U19C8SN
advertisement
Manufacturer No:
5CSEBA4U19C8SN
HK JDW NO:
386-5CSEBA4U19C8SN
Datasheet:
5CSEBA4U19C8SN
Description:
484 Terminations0°C~85°C TJ System On ChipCyclone? V SE Series MCU - 151, FPGA - 66 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Single ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Single ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 484-FBGA package as per the manufacturer's specifications.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Cyclone? V SE is the series number of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 40K Logic Elements is important.Tray package houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are MCU - 151, FPGA - 66.A 1.1V power supply is recommended.There are voltages higher than 1.13V that should be avoided when using the SoCs wireless.It can feed on a power supply of at least 1.07V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.It is really beneficial to have system on a chip since there are 484 terminations in total.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.There are 66 outputs available on this SoC.You will need to provide 1.11.2/3.32.5V power supplies in order to run system on chip.On the SoC chip, there are 66 inputs available for use.A logic SoC has 40000 logic cells.
Single ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
There are a lot of Intel
5CSEBA4U19C8SN System On Chip (SoC) applications.
  • Smartphone accessories
  • Healthcare
  • Keyboard
  • String inverter
  • Deep learning hardware
  • AC drive control module
  • sequence controllers
  • Test and Measurement
  • Networked Media Encode/Decode
  • Automotive gateway
Step5Bar-code shipping tag
5CSEBA4U19C8SN
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    66
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Speed
    600MHz
  • Core Processor
    Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Number of Inputs
    66
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm