  • 10AS048K2F35E2LG
10AS048K2F35E2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048K2F35E2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS048K2F35E2LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS048K2F35E2LG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements is important.Tray package houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are 396.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.A SoC chip like this can have 396 outputs.A power supply of 0.9V is required.There are 396 inputs available on the SoC chip.The logic SoC features 480000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS048K2F35E2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Wireless sensor networks
  • CNC control
  • Published Paper
  • Healthcare
  • Central alarm system
  • External USB hard disk/SSD
  • Special Issue Information
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Avionics
Step5Bar-code shipping tag
10AS048K2F35E2LG
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 480K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm