  • 5CGXBC3B6U15C7N
5CGXBC3B6U15C7N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXBC3B6U15C7N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CGXBC3B6U15C7N
Package:
324-LFBGA
Datasheet:
5CGXBC3B6U15C7N
Description:
1.5mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 324-LFBGA 0.8mm mm 324
Purchasing and Inquiry
5CGXBC3B6U15C7N Overview
As part of the 324-LFBGA package, it is included. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 144 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 31500 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.1V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. This device is powered by a 1.07V~1.13V battery. This is a type of FPGA that is part of the Cyclone? V GX series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. During the installation of this device, 144 outputs were incorporated. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. Total terminations are 324. A device like this one offers 1381376 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, you can use its base part number 5CGXBC3. Fpga electronics contains 11900 LABs/CLBs in an array. The device runs on a 1.11.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. Its architecture is based on 1346 CLBs.
5CGXBC3B6U15C7N Features
144 I/Os
Up to 1381376 RAM bits
5CGXBC3B6U15C7N Applications
There are a lot of Intel 5CGXBC3B6U15C7N FPGAs applications.
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • High Performance Computing
  • Wireless Communications
  • Secure Communication
  • Telecommunication
  • Aerospace and Defense
  • Video & Image Processing
  • Enterprise networking
  • Bioinformatics
  • OpenCL
Step5Bar-code shipping tag
5CGXBC3B6U15C7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    324-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    324
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    5CGXBC3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B324
  • Number of Outputs
    144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    144
  • Number of Inputs
  • Organization
    1346 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    31500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of CLBs
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm