  • 5AGXMB3G4F35C5N
5AGXMB3G4F35C5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB3G4F35C5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMB3G4F35C5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMB3G4F35C5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMB3G4F35C5N Overview
As part of the 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package, it is included. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 544 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 362000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.07V~1.13V . The FPGA belongs to the Arria V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. This device is equipped with 544 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. The RAM bits that this device offer is 19822592. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXMB3. 17110 LABs/CLBs are configured on this FPGA. It is powered by a 1.11.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 622MHz to generate the signal.
5AGXMB3G4F35C5N Features
544 I/Os
Up to 19822592 RAM bits
5AGXMB3G4F35C5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB3G4F35C5N FPGAs applications.
  • Scientific Instruments
  • Space Applications
  • Defense Applications
  • Data Mining
  • Filtering and communication encoding
  • Random logic
  • Wired Communications
  • Integrating multiple SPLDs
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB3G4F35C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    362000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    17110
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm