  • 5AGXMA7G6F31C6N
5AGXMA7G6F31C6N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA7G6F31C6N
HK JDW NO:
386-5AGXMA7G6F31C6N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMA7G6F31C6N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXMA7G6F31C6N Overview
In the 896-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 242000 logic elements/cells. The supply voltage is 1.1V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.07V~1.13V . The Arria V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria V GX family of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In this device, 384 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, it has 896 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 15470592 bfpga electronics s of RAM. If you are looking for related parts, you can use the base part number 5AGXMA7 as a starting point. An array of 11460 LABs/CLBs is built into the FPGA. This is a battery operated device that operates on 1.11.2/3.32.5V. It usually uses a 500MHz crystal.
5AGXMA7G6F31C6N Features
384 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXMA7G6F31C6N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA7G6F31C6N FPGAs applications.
  • Integrating multiple SPLDs
  • Software-defined radio
  • Computer hardware emulation
  • Telecommunication
  • Medical Applications
  • Random logic
  • Wired Communications
  • Data center search engines
  • Military DSP
  • Electronic Warfare
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA7G6F31C6N
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXMA7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    242000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11460
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm