  • 5AGXBB3D4F31C4N
5AGXBB3D4F31C4N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXBB3D4F31C4N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXBB3D4F31C4N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXBB3D4F31C4N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXBB3D4F31C4N Overview
The package that contains this software is called 896-BBGA, FCBGA. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The device has 384 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 362000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.1V-volt supply. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.07V~1.13V . The FPGA belongs to the Arria V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. During the installation of this device, 384 outputs were incorporated. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. Total terminations are 896. This device is equipped with 19822592 RAM bits in terms of its RAM si19822592e. 5AGXBB3 is the base part number that can be used to identify related parts. 17110 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Fpga electronics operates from a 1.11.2/3.32.5V power supply. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 670MHz to operate.
5AGXBB3D4F31C4N Features
384 I/Os
Up to 19822592 RAM bits
5AGXBB3D4F31C4N Applications
There are a lot of Intel 5AGXBB3D4F31C4N FPGAs applications.
  • Audio
  • Enterprise networking
  • Embedded Vision
  • Software-defined radio
  • Aerospace and Defense
  • Telecommunication
  • Automation
  • Ecosystem
  • Cryptography
  • Distributed Monetary Systems
Step5Bar-code shipping tag
5AGXBB3D4F31C4N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXBB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    362000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    17110
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm