  • 595D687X06R3R2T
595D687X06R3R2T
advertisement
Manufacturer No:
595D687X06R3R2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D687X06R3R2T
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
595D687X06R3R2T
Purchasing and Inquiry
595D687X06R3R2T Overview
There is a ripple current setting of 1.66mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 90mOhm, also referred to as internal resistance.There is a leakage current of 42.8μA in this capacitor.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 10 %.Insulating oil has a tan delta of 0.1 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
595D687X06R3R2T Features
1.66mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 42.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
595D687X06R3R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D687X06R3R2T applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
595D687X06R3R2T
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    42.8μA
  • Ripple Current
    1.66mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.2mm