  • 595D475X9020B2T
595D475X9020B2T
advertisement
Manufacturer No:
595D475X9020B2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D475X9020B2T
Package:
1611 (4028 Metric)
Datasheet:
595D475X9020B2T
Purchasing and Inquiry
595D475X9020B2T Overview
In this case, 300mA is the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 950mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0009mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
595D475X9020B2T Features
300mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0009mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
595D475X9020B2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D475X9020B2T applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
595D475X9020B2T
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    950mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0009mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm
  • Length
    4mm