  • 595D475X0025C2T
595D475X0025C2T
advertisement
Manufacturer No:
595D475X0025C2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D475X0025C2T
Package:
2812 (7132 Metric)
Datasheet:
595D475X0025C2T
Description:
4.7μF ±20% 680mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0013mA Tape & Reel (TR) 2812 (7132 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
595D475X0025C2T
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2812 (7132 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    7132
  • Case Code (Imperial)
    2812
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.0013mA
  • Ripple Current
    400mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    7.1mm