  • 595D336X0035R2T
595D336X0035R2T
advertisement
Manufacturer No:
595D336X0035R2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D336X0035R2T
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
595D336X0035R2T
Purchasing and Inquiry
595D336X0035R2T Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 940μA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 280mOhm, also referred to as internal resistance.There is a leakage current of 11.6μA in this capacitor.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
595D336X0035R2T Features
940μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 11.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
595D336X0035R2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D336X0035R2T applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
595D336X0035R2T
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    280mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    11.6μA
  • Ripple Current
    940μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm