  • 595D105X0035A2T
595D105X0035A2T
advertisement
Manufacturer No:
595D105X0035A2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D105X0035A2T
Package:
1507 (3718 Metric)
Datasheet:
595D105X0035A2T
Purchasing and Inquiry
595D105X0035A2T Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4.1Ohm.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 4 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
595D105X0035A2T Features
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
595D105X0035A2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D105X0035A2T applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics,
  • ABS
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
595D105X0035A2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1507 (3718 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.146Lx0.071W 3.70mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.068 1.73mm
  • Length
    3.7mm