  • 594D157X9010D2T
594D157X9010D2T
advertisement
Manufacturer No:
594D157X9010D2T
HK JDW NO:
874-594D157X9010D2T
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
594D157X9010D2T
Purchasing and Inquiry
594D157X9010D2T Overview
Set the capacitor's ripple current to 1.41A.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.The leakage current of this capacitor is 15μA. A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 8 %.Its tan delta is 0.08, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
594D157X9010D2T Features
1.41A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 15μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
594D157X9010D2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 594D157X9010D2T applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
594D157X9010D2T
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.169W 7.50mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7543
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    15μA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.5mm