  • 594D106X0020B2W
594D106X0020B2W
advertisement
Manufacturer No:
594D106X0020B2W
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-594D106X0020B2W
Package:
1611 (4028 Metric)
Datasheet:
594D106X0020B2W
Description:
10μF ±20% 850mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Tape & Reel (TR) 1611 (4028 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
594D106X0020B2W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1611 (4028 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANTAMOUNT®, 594D
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.110W 4.00mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    850mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    320mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm
  • Length
    4mm