  • 593D686X9020E2TE3
593D686X9020E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D686X9020E2TE3
HK JDW NO:
874-593D686X9020E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
593D686X9020E2TE3
Purchasing and Inquiry
593D686X9020E2TE3 Overview
A ripple current of 1.05A is set on the capacitor.This resistor has a resistance of 150mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 13.6μA current.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
593D686X9020E2TE3 Features
1.05A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 13.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D686X9020E2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D686X9020E2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • ABS
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
593D686X9020E2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    13.6μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm