  • 593D686X9004B2TE3
593D686X9004B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D686X9004B2TE3
HK JDW NO:
874-593D686X9004B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D686X9004B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D686X9004B2TE3 Overview
A ripple current of 410mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.There is a leakage current of 0.0027mA in this capacitor.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
593D686X9004B2TE3 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0027mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
593D686X9004B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D686X9004B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial control units
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
593D686X9004B2TE3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    0V
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0027mA
  • Ripple Current
    410mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm