  • 593D685X9050D2TE3
593D685X9050D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D685X9050D2TE3
HK JDW NO:
874-593D685X9050D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
593D685X9050D2TE3
Purchasing and Inquiry
593D685X9050D2TE3 Overview
In this case, 500mA is the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 600mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 3.4μA in this capacitor.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
593D685X9050D2TE3 Features
500mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D685X9050D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D685X9050D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • ABS
  • Computer
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
593D685X9050D2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    50V
  • Leakage Current
    3.4μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm