  • 593D225X0035B2TE3
593D225X0035B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D225X0035B2TE3
HK JDW NO:
874-593D225X0035B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D225X0035B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D225X0035B2TE3 Overview
It is set to 210mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks 0.0008mA current.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
593D225X0035B2TE3 Features
210mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
593D225X0035B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D225X0035B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
593D225X0035B2TE3
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    300kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm