  • 593D156X0035E2TE3
593D156X0035E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D156X0035E2TE3
HK JDW NO:
874-593D156X0035E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
593D156X0035E2TE3
Purchasing and Inquiry
593D156X0035E2TE3 Overview
A ripple current of 740mA is set on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 300mOhm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks 0.0053mA current.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
593D156X0035E2TE3 Features
740mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0053mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
593D156X0035E2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D156X0035E2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Computer
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
593D156X0035E2TE3
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    300kV
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0053mA
  • Ripple Current
    740mA
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm