  • 593D156X0016B2TE3
593D156X0016B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D156X0016B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D156X0016B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D156X0016B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D156X0016B2TE3 Overview
There is a ripple current of 330mA set on the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 800mOhm.A capacitor like this leaks current 0.0024mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
593D156X0016B2TE3 Features
330mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0024mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
593D156X0016B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D156X0016B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Consumer
  • General purpose
  • General purpose
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
593D156X0016B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    1MV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Ripple Current
    330mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm