  • 593D106X0020B2TE3
593D106X0020B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D106X0020B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D106X0020B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D106X0020B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D106X0020B2TE3 Overview
Capacitor ripple current is set to 290mA.This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 2μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
593D106X0020B2TE3 Features
290mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D106X0020B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D106X0020B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Airbag systems
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
593D106X0020B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    290mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm