  • 591D107X96W3R2T15H
591D107X96W3R2T15H
advertisement
Manufacturer No:
591D107X96W3R2T15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-591D107X96W3R2T15H
Package:
2824 (7260 Metric)
Purchasing and Inquiry
591D107X96W3R2T15H Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 100mOhm.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.
591D107X96W3R2T15H Features
the dissipation factor is 8 %
591D107X96W3R2T15H Applications
There are a lot of Vishay Sprague 591D107X96W3R2T15H applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Computer
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
591D107X96W3R2T15H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TANTAMOUNT®, 591D
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Depth
    6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    5.9944mm