  • 5900-392-RC
5900-392-RC
advertisement
Manufacturer No:
5900-392-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-5900-392-RC
Package:
Axial
Datasheet:
5900-392-RC
Description:
FIXED IND 3.9MH 370MA 3.1 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5900-392-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DC Current
    400mA
  • Diameter
    11.51mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    5900
  • Size / Dimension
    0.453Diax0.900L 11.51mmx22.86mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    2.75Ohm
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    370mA
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    400mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    3.9mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.1Ohm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Current - Saturation
    420mA
  • Inductance Tolerance
    10%