  • 53D560F250GE6
53D560F250GE6
advertisement
Manufacturer No:
53D560F250GE6
HK JDW NO:
874-53D560F250GE6
Datasheet:
53D560F250GE6
Description:
53D 56μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 263mA 0.760Diax1.142L 19.30mmx29.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 140
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
53D560F250GE6
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.760Diax1.142L 19.30mmx29.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.035Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.70993mA
  • Ripple Current
    263mA
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    263mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    315.6mA @ 1kHz
  • Diameter
    19.3mm
  • Height
    29mm