  • 475CKR050M
475CKR050M
advertisement
Manufacturer No:
475CKR050M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-475CKR050M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
475CKR050M
Description:
CKR Series 4.7 uF 50 V ±20 % Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
475CKR050M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    CKR
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35.274Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00705mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    115mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm