  • 420BXW82MEFR12.5X50
420BXW82MEFR12.5X50
advertisement
Manufacturer No:
420BXW82MEFR12.5X50
HK JDW NO:
683-420BXW82MEFR12.5X50
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXW 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420BXW82MEFR12.5X50
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    670mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.725A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm